Menu

Seismisch onderzoek Midden

View English version

In het najaar van 2026 gaat SCAN seismisch onderzoek uitvoeren in 10 gemeenten: Amersfoort, Ede, Leusden, Renswoude, Rhenen, Scherpenzeel, Soest, Utrechtse Heuvelrug, Veenendaal en Woudenberg.

Dit aanvullende onderzoek brengt de ondergrond in twee dimensies in kaart, vandaar dat dit type onderzoek 2D-seismiek genoemd wordt. Het doel is het verzamelen van meer data over de diepe ondergrond. Deze informatie is nodig voor de ontwikkeling van aardwarmte als warmtebron. Oftewel, de verwarming van huizen en bedrijven door warmte die van nature in de aarde aanwezig is.

Eerdere onderzoeken uitgevoerd door SCAN

Dit project is een vervolg op de landelijke seismische campagne (2019 – 2022), een onderzoeksboring in Ede (2025) en een onderzoeksboring in De Bilt (2025).

Status en planning
  • April - november 2026

    Voorbereidende werkzaamheden

  • November 2026

    Start seismisch onderzoek

  • Februari 2027

    Afronding onderzoek (onder voorbehoud)

  • Vanaf september 2027

    Oplevering alle onderzoeksdata (onder voorbehoud)

Locatie van de werkzaamheden

Op dit kaartje geven de blauwe lijnen aan waarlangs het seismisch onderzoek uitgevoerd gaat worden. Het onderzoek brengt de ondergrond in kaart tot ongeveer vier kilometer diepte.

Geofoons

In de gehele regio liggen gedurende het onderzoek grondmicrofoons (geofoons) in het gras, veld of op de stoep. U zult ze vast ook tegenkomen. Laat deze alstublieft liggen. Deze kleine wit-oranje meetkastjes vangen geluidsgolven op die terugkaatsen op de onderliggende aardlagen. Op alle geofoons is op de bovenzijde een informatiesticker geplaatst. Als het onderzoek is afgelopen worden ze allemaal weer opgeruimd.

 

"Samen met mijn collega’s leefde ik toe naar de uitvoering van het 3D seismisch onderzoek "

Esmée Waardenburg

Adviseur Energietransitie Gemeente Amsterdam

Lees meer Scan aardwarmte logo
roel assies

"We hebben weinig tot geen hinder van het seismisch onderzoek ondervonden. We waren alleen wat tijd kwijt aan het vooroverleg "

Roel Assies

Veehouder

Lees meer Scan aardwarmte logo

"In de jaren 70 en 80 zijn al algoritmes bedacht die we pas de laatste jaren op onze computers kunnen uitvoeren "

Johannes Rehling

Geoscientist at EBN

Lees meer Scan aardwarmte logo
marten ter borgh

"SCAN biedt meer zekerheid over de kansen van aardwarmte "

Marten ter Borgh

Onderzoeksleider SCAN

Lees meer Scan aardwarmte logo

Updates in de mailbox

SCAN is een gezamenlijk project van EBN (Energie Beheer Nederland) en TNO. Uw aanmelding/gegevens worden in opdracht van SCAN door EBN verwerkt. In alle  mails die u van SCAN ontvangt staat onderaan de optie ‘uw gegevens bijwerken’. Als u daarop klikt, kunt u uw profiel bewerken en/of uw gegevens verwijderen. Meer informatie over hoe EBN omgaat met uw privacy vindt u in het EBN privacystatement.

Contactformulier

Dit veld is bedoeld voor validatiedoeleinden en moet niet worden gewijzigd.
Naam(Vereist)